Sri RamanopadesamSri Ramanopadesam

1.Wolny od skaz Śri Ramana rzekł: ‘Przyjmij Boga lub Guru za swojego jedynego Pana. Zanim nie osiągniesz Wyzwolenia utrzymuj w swoim sercu przekonanie, że należysz do niego. Wyzbądź się własnych pragnień i żyj zgodnie z jego zaleceniami’. O głupi umyśle, dlaczego o tym zapomniałeś i pobłądziłeś?

2. ‘Pozostaw włosy na głowie; posypuj głowę świętym popiołem; przestrzegaj tradycyjnych zaleceń; praktykuj Atma-vicharę’. To wszystko zalecił mi Ramana. O ubogi sercem, trzymaj się wszystkich tych instrukcji aż do końca swoich dni.

3. ‘Kiedy jesteś w domu i nie pracujesz, przez cały czas powściągaj swój umysł, który biega tu i tam rozmyślając; zatrzymaj go i ćwicz w sztuce niezrównanego samobadania: „Kim jest ja?”'. Tak powiedział mi Ramana bez skaz – a jak ja, niewierny, tak naprawdę postępuję?

4. ‘Nieprzerwanie trzymaj się myślą swojej prawdziwej natury'. Zapomniałem o tym nauczaniu zwiedziony mocą złych wasan. Cierpię więc teraz, zasługuję tylko na śmierć.

5. Twoje pouczenia: ‘Nieprzerwanie trzymaj się myślą swojej prawdziwej natury' oznacza: ‘Ja nie jestem ciałem; moja prawdziwa natura jest inna niż natura podlegającego rozpadowi ciała. Nieustannie myśl o swojej prawdziwej naturze’.

6. Co oznacza stwierdzenie: ‘Kontroluj umysł’?. Oznacza, że nawet jeśli ego i pozostałe umysłowe funkcje ożywają, człowiek nie powinien ulegać w skutek tego żadnym złudzeniom, lecz zniszczyć je całkowicie jak śmiertelnego wroga.

7. Zostało powiedziane, że rozbiegany umysł nie jest niczym innym niż myślą: ‘ja jestem tym ciałem; to jest mój majątek, dom, rodzice, żona i dzieci; ci, którzy są dla mnie dobrzy są przyjaciółmi, zaś ci, którzy są dla mnie niedobrzy są nieprzyjaciółmi’.

8. Nawet jeśli myśl; ‘jestem tym godnym pożałowania ciałem’ pojawia się, zniszcz ją za pomocą myśli: ’nie jestem tym ciałem’. To jest metoda służąca zniszczeniu ego. Kiedy ego jest w taki sposób unicestwiane, okazuje się, że cokolwiek przydarza się temu nędznemu ciału, nie przydarza się mnie.

9. ‘Nie poszukuj towarzystwa kobiet jak wygłodzony pies. Jeśli chcesz się nimi zajmować, nie przychodź do mnie’. Śri Ramana, choć nie bezpośrednio, powiedział to do mnie. O umyśle, czy postępujesz zgodnie z tym zaleceniem? Rozważ to głęboko.

10. ‘Przestać zajmować się zmysłami, umysłem, intelektem i nieczystym ego. To nieczyste ciało nie istnieje w czasie głębokiego snu, jednak „ja” istnieje nieprzerwanie jako trwała świadomość, usuń zatem iluzję, że „ja jest tym ciałem” i poznaj, czym jest świadomość poprzez zanurzenie się w głąb i urzeczywistnienie prawdy’. Takie jest nauczanie Ramany.